Bu yazımda biraz ilgi alanım dışında kalan konulardan birine değineceğim.Bir yazılımcı olarak sistem mühendislerinin çok iyi bildiği bir konudan bahsedeceğim.Peki  madem yazılımcıyım neden sistemle ilgili bir konuyla ilgili yazıyorum?Cevabı aslında çok basit:)Bir bilgisayar mühendisi olarak evet her şeyi çok bilmek zorunda değilim ama bilgisayarla ilgili bir soru karşıma geldiğinde sorunun cevabını veremesem bile en azından ne demek istediğini anlamak lazım:)Neyse artık yazıma geçeyim.

Sizce çok kullanıcılı bir bilgisayarda kullanıcılara bilgisayarda yüklü programlardan belirli bir kısmını çalıştırabilmelerine izin vermenin  yani kısıtlamanın en kolay yolu nedir?Cevabı Yerel Grup Politikası’dır.Kısaca yerel grup politikasından bahsedeyim.Yerel grup politikası Windows 2000 release olduğunda Active Directory ile beraber gelen çok güçlü bir araçtır.Kayıt defteriyle uğraşmadan bilgisayarınızı kontrol etmeniz için çok fazla seçenek sunar.

Windows 7’de Yerel Grup Politikası’nın kullanabilmek için şunları yapmamız gerekiyor.İlk önce Çalıştır’a “gpedit.msc”  yazıp Yerel Grup Politikası Editörünü açalım.

 

Daha sonra açılan editörde sol taraftaki yönlendirme panelinde şu yolları takip edelim.”User Configuration \ Administrative Templates \ System‘a tıkladıktan sonar sağdaki panelden “Run only specified windows application”ı seçiyoruz.

 

Bu sayede sadece bizim istediğimiz uygulamaların çalışmasına izin verilecektir.Siz isterseniz buradaki farklı politikaları uygulayabilirsiniz.Açılan popup pencerede ilk olarak “Enabled” seçeneğini aktif hale getirip “Show” butonuna tıklıyoruz.

 

Açılan diyalog kutusundaki Value kolonuna çalışmasını istediğimiz programların çalıştırılabilir isimlerini yazıyoruz.Eğer tam hatırlamıyorsanız görev yöneticisdeki “İşlemler tabından bakabilirsiniz.

 

OK butonuna bastıktan sonra bu politikanın uygulanması için OK ya da Apply butonuna basmak yeterli olacaktır.Bu noktadan sonra eğer kullanıcı yukarıya yazdığımız programlar dışında herhangi bir programı çalıştırmak istediğinde çalıştıramayacaktır ve hata mesajı alacaktır.

 

About the Author