Windows Azure Mobile Services’in yapısına, özelliklerine ve yazılım geliştirme sürecindeki etkisine bir önceki yazıda değinmiştik. Bu yazımızda da Azure tarafında mobil servisi oluşturmayı inceliyor olacağız.

Adım Adım Mobile Service Oluşturalım
  • Öncelikle Management Portal'a Microsoft hesabımızla giriş yapıyoruz. Portala giriş yaptıktan sonra sayfanın sol altında bulunan New butonuna tıklıyoruz.

  • Açılan sayfadaki Compute tabını genişletip Mobile Service seçeneğinden Create diyoruz.

Mobile Service Create

  • Karşımıza mobil servisimizle ilgili bir takım bilgilerin istendiği yeni bir ekran geliyor. Öncelikle servisimizin yayınlanacağı bir alt isim alanı (subdomain) girmemiz gerekiyor. İlgili isim alanını doldurduktan sonra bu isim alanının başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığının kontrolü yapılıyor. Eğer kullanılabilir durumdaysa ilgili kutucuğun yanında doğrulama işareti çıkıyor.

Database alanında da isterseniz Azure da var olan bir database kullanabilirsiniz isterseniz de mobil servisiniz için yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Region kısmında da verilerinizi hangi bölgede tutmak istediğimizi soruyor. Veri erişiminin daha hızlı olması açısından bulunduğunum konuma en yakın bölgeyi seçip bir sonraki sayfaya geçiyorum.

Create Mobile Service

  • Bu ekranda da Name alanına database ismini giriyoruz. Yine bir önceki adımdaki gibi, aynı isimde bir database olup olmadığının kontrolü yapılıyor.

Server alanında oluşturmak istediğimiz veritabanını hangi sunucuya koyacağımızı belirtiyoruz. Ben mobil servisimiz için yeni bir SQL Server oluşturmayı seçiyorum. Diğer alanlarda da SQL Server için kullanıcı bilgilerini belirtiyoruz.

Mobile Service Server Info

  • Eğer isterseniz Configure -> Advanced Database Settings seçeneğini işaretleyerek bir sonraki adımda oluşturulacak SQL Server için Web ya da Business sürümünü seçebilir, depolama ve collation ayarlarını değiştirebilirsiniz. Herhangi bir ayar yapmazsanız varsayılan olarak 1GB alana sahip Web sürümü oluşturulacaktır.

Mobile Service Database Settings

  • Tüm bilgileri girip Complete dediğimizde ilk mobil servisimizi oluşturmuş oluyoruz. Servisimizi oluşturduğumuza göre ihtiyacımız olan tek şey verilerimizi saklayabileceğimiz bir tablo.
Peki Nasıl Tablo Oluşturacağız?
  • Tablo eklemek için oluşturduğumu mobil servisimize girip Data sekmesini seçiyoruz ve açılan sayfadan Add A Table diyoruz.

Mobile Service Table Creation

  • Karşımıza çıkan ekranda tablomuza uygun ve anlamlı bir isim verdikten sonra tablo izinlerini düzenlememiz gerekiyor. Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi mobil servislerde tablo düzeyinde yetkilendirme yapılabilmekteydi. Varsayılan olarak mobil servisimize erişen tüm uygulamalar için ekleme, güncelleme, silme ve okuma izinleri verilmiş olarak geliyor. Buradan istediğiniz işlemler için tablo izinlerini tekrardan düzenleyebilirsiniz.

Mobile Service Table Permission

  • Complete dedikten sonra aşağıdaki gibi tablomuz oluşturuluyor.

Mobile Service Data

Özetle

Birkaç adımda mobil servisi oluşturmanın ve sonrasında da nasıl tablo ekleyebileceğimize göz atmış olduk. Mobil servisler ile ilgili bilinmesi gereken en önemli yapılandırma ayarlarından birisi de dinamik şema yapısıdır. Eğer servisimizin dinamik şema modu açık ise JSON nesneleri olarak gelen kolonlar tablomuzda otomatik oluşturulmaktadır. Mobil servisimizin CONFIGURE sekmesi altındaki dynamic schema bölümünden şema modunu değiştirebilirsiniz.

Eğer henüz bir Windows Azure hesabınız yoksa hemen buradan kaydınızı yaptırıp 90 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Kayıt aşamasında kimlik belirleme amacıyla sizden bir cep telefonu numarası ve kredi kartı bilgileriniz istenmektedir. Cep telefonuna gelen doğrulama kodunu ve kredi kartı bilgilerini girdikten sonra birkaç adımda kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

Sıkça sorulan sorulardan birisi de kredi kartından herhangi bir çekim yapılmayacağıyla ilgili. Eğer siz kayıt yaptırdıktan sonra hesap yönetiminden aboneliğinizin harcama sınırını kaldırmazsanız herhangi bir ücretlendirme yapılmayacaktır. Ancak içinizin daha rahat etmesi açısından kredi kartı bilgileriniz yerin varsa sanal kartınızı kullanmanızı öneririm.

About the Author