Windows Azure Mobile Service, istemci ve mobil uygulamalarınız (Windows 8, Windows Phone 8, iOS ve Android) için çok kolaylıkla birkaç dakika içerisinde cloud tarafında çalışan backend oluşturabileceğiniz bir Windows Azure hizmetidir. İşin ilginç tarafı sunucu tarafını javascript ile geliştiriyor olmamız. Kısacası front-end developerlar için tam bir biçilmiş kaftan.

Neler yapılabilir?

Windows Azure Mobil Servisler ile verilerinizi çok rahatlıkla bulut ortamına kaydedebilirsiniz. Bunun için Azure’da ister yeni bir veritabanı oluşturabilir, isterseniz de varolan veritabanınızı kullanabilirsiniz.

Mobil servisler sayesinde artık yetkilendirme işlemleriyle hiç uğraşmanıza da gerek kalmıyor. Birkaç adımda uygulamanıza Microsoft, Facebook, Twitter ve Google hesaplarıyla yetkilendirme işlemlerini entegre edebiliyorsunuz. Böylece sıfırdan bir yetkilendirme altyapısı oluşturma derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz.

En önemli özelliklerinden birisi de sunucu tarafından uygulamanıza push notification gönderebiliyor olmanız. Güzel tarafı ise sizin notification için herhangi bir altyapı hazırlamanıza gerek kalmıyor. Mobil servisiniz Windows Notification Service (WNS) kullanarak bu işlemi sizin yerinize hallediyor. Push notification’ın yanı sıra sunucu tarafından sms ve e-posta gönderimi de yapılabiliyor. Ayrıca tablo düzeyinde yetkilendirme, servis durumunu izleme, loglama ve SQL Azure gibi diğer bulut hizmetleriyle entegrasyon gibi özellikleri de bulunmakta.

Mobile Service Architecture

Şöyle bir toparlarsak Windows Azure Mobile Services, istemci uygulamalarınız için birkaç dakika içerisinde backend oluşturmanızı sağlıyor. Bu da development sürecinizde ciddi anlamda hız kazanmanızı sağlamış oluyor. Şu anda preview (önizleme) sürümünde olan Windows Azure Mobile Service 10 uygulamaya kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bunun için Windows Azure hesabınızın olması gerekiyor. Ücretsiz olarak 90 gün boyunca denemek için buradan kayıt olabilirsiniz. Daha fazla uygulama geliştirmek istiyorsanız ya da mobil servisinizi scale etmek istiyorsanız fiyatlandırma bilgilerine buradan erişebilirsiniz.

About the Author