Bazı işlemlerin belirli sürelerde çalışması gereken durumlar olabilir. Bu noktada arka tarafta gerçekleşmesi gereken işler için bir job tanımlamasının yapılması gerekmektedir. Neyse ki mobil servislerde Scheduler sayesinde bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Peki Nasıl Scheduler Tanımlarız?
  • Öncelikle Azure Management Portal’e giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra soldaki menüden mobil servisimize seçiyoruz.

Mobile Service Scheduler

  • Scheduler sekmesine tıklayıp Create A Scheduled Job dediğimizde job tanımlamamız için aşağıdaki gibi bir popup pencere açılacak.

Create Mobile Service Scheduler

Burada tanımlayacağımız job için bir isim veriyoruz ve hangi aralıklarla çalışacağını belirtiyoruz. Eğer isterseniz On demand seçeneğini işaretleyerek istediğiniz zaman manuel olarak çalıştırabilirsiniz.

  • Tamam butonuna bastıktan sonra mobil servisiniz sizin için arka tarafta tanımladığınız özellikte bir job tanımlayacak.

Mobile Service Scheduler

  • Artık job hazır olduğuna göre gelelim yapacağı işi tanımlamaya. Hemen yukarıdaki ekrandaki gibi ok işaretine tıklayarak job detaylarını açıyorum. Açılan sayfada da Script sekmesine gidiyorum.

Define Mobile Service Scheduler and Save

Ekran açıldığında job ismimle aynı hali hazırda bir bir fonksiyon geliyor. Job her çalıştığında bu fonksiyon çağrılıyor olacak. Ben test amaçlı işlemin başladığına dair bir log mesajı koydum. Eğer job’ı test etmek istiyorsanız ve belirlemiş olduğunuz süre kadar beklemek istemiyorsanız Run Once diyerek bir kereliğine çalıştırmanız mümkün.

  • Kodumu kaydedip çalıştırdıktan sonra bir üst menüye gidip Log sekmesine tıklıyorum. Loglara baktığımızda jobın çalışıp çalışmadığını görmek için koymuş olduğum logu rahatlıkla görebiliyoruz.

View Mobile Service Scheduler Log

Scheduler tanımlamak her ne kadar uzun bir işmiş gibi görünse de aslında bir kaç küçük adımdan ibaret :) Scheduler'ı aslında pek senaryoda kullanabilirsiniz. Mesela uzaktaki bir sunucudan, sosyal medya apilerinden ya da herhangi bir web servisinizden belirli aralıklarla veri çekerek mobil servisinizi besleyebilir, verileriniz üzerinde manipülasyonlar yapabilir ve verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Hatta bazı gerçekleşen işlemler sonucunda kullanıcılara push notification bile gönderebiliyorsunuz.

About the Author