Bildiğiniz gibi Windows Azure Mobil Servisler sayesinde uygulamalarımızın iş mantığını sunucu tarafında çok rahat geliştirebiliyorduk. İşin ilginç tarafı bu geliştirmeyi Javascript ile yapıyor olmamız. Hatta tablodaki veri işlemleri için hali hazırda insert, update, del ve read gibi fonksiyonlar bile mevcut. Bu fonksiyonları aslında trigger gibi düşünebilirsiniz. İstemci tarafından tablo için yapılan her işlem bu fonksiyonlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu sayede veri ve kimlik doğrulama işlemlerini de burada gerçekleştirebiliyoruz.

İstemci tarafından tabloya yapılan her istek karşılığında geriye bir cevap döndürülmesi gerekiyor. Çünkü istemcinin isteğinin tamamlandığının bildirilmesi ve sunucununda istemcinin gerçekten cevap aldığından emin olması gerekiyor. Bu yüzden Azure tarafında request nesnesinin execute ve respond adında iki metodu var; execute metodu istemci tarafından yapılan isteğin tamamlanmasını ve işlemin sonucuyla ilgili durum bilgisinin gönderilmesini sağlarken, respond metodu ise istemci tarafına kendi özel mesajlarınızı döndürmek için kullanılmaktadır. Aşağıdaki örnek insert metodunda tabloya kaydedilmek istenen verinin kategorisinin ‘teknoloji’ olup olmadığı kontrol ediliyor yani veri doğrulaması yapılıyor, eğer kategorisi 'teknoloji' değilse respond metoduyla istemci tarafına uygun mesajı gönderebiliyoruz.

Azure Mobile Service Add Script

En önemli noktalardan birisi de mobil servislerin stateless olmasıdır. Yani fonksiyonlar içerisinde bir değişkende herhangi bir değeri saklayıp bir sonraki istek içerisinde o değeri kullanmak söz konusu değildir. Çünkü her bir istekte yeni bir context oluşturuluyor. Eğer durum saklamanız gereken bir senoryanız varsa çözüm olarak mobil servisinizde yeni bir tablo oluşturup ilgili durumları orada saklayabilirsiniz.

Mobil servislerde request ve user nesnelerinin yanı sıra console, azure, mssql, table ve query gibi kullanabileceğiniz pek çok script nesneleri de mevcut. Bu nesnelerle tüm listesine ve örnek kullanımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

About the Author