Mobil servislerde kimlik doğrulama işlemlerine önceki yazılarda değinmiştik. Bu sayede sadece kimliği doğrulanmış kullanıcılar mobil servisimize erişebilmektedirler. Buraya kadar her şey güzel. Bunun yanı sıra bir de login olmuş kullanıcıların yetkilendirilmesi gerekiyor. Çünkü kullanıcı mobil servisten bir istekte bulunduğunda sadece o kullanıcıya ait verilerin getirilmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de öncelikle tabloya kaydedilecek olan verinin hangi kullanıcıya ait olduğunu tanımlamak gerekiyor. Öncelikle Azure portalden mobil servisimize gidip insert scriptinde gelen veriye kimlik doğrulaması yapılmış kullanıcının kimlik bilgisini veriye ekliyoruz.

Add User Info to Data

Yazmış olduğumuz script istemci tarafından kaydedilmek için gelen her veriye kullanıcı bilgisini de ekleyecek. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Azure tarafında dinamik şema özelliğinin açık olmasıdır. Çünkü tablomuzda userId isminde bir kolonumuz yoksa bizim için otomatik oluşturuluyor olacak. Eğer dinamik şema özelliği kapalıysa ve tabloda böyle bir kolon yoksa hata alırız. Verileri kullanıcılarla ilişkilendirdiğimize göre her bir kullanıcının sadece kendi verilerine erişmesini sağlayabiliriz.

Data Filter

Tablodan sadece ilgili kullanıcının verilerinin getirilmesi için sunucu tarafında filtreleme işlemini gerçekleştirmiş olduk. Hepsi bu kadar :)

About the Author