Microsoft, Professional Developers Conference 2008'de Windows Azure'yi duyurdu. Bildiğimiz işletim sistemi anlayışından çok farklı olarak local değil de çevrimiçi yani web üzerinden çalışan bir işletim sistemi. Windows Azure aslen bir cloud computing servisidir. Peki nedir bu cloud computing?
Cloud computing, uygulamarınızın sistem üzerinde herhangi bir kurulama gerek duymadan internette çalıştıştırılabilmesi ve kullanılabilmesine olanak sağlayan yeni bir teknolojidir. Aslında bu şu demek. Artık bilgiye internet bağlantısı olan heryerden ulaşmak mümkün. Hatta kendi özel dosyalarınıza bile. Yanınızda bilgisayarınızın (ya da harddiskinizin) olmadığı zamanlarda internet bağlantısı olan başka bir bilgisayardan online işletim sisteminize girip dosyalarınızı alabileceksiniz.

Windows Azure Servisleri  

Windows Azure ise Microsoft'un Windows Live, Office Live, Exchange Online, Sharepoint Online ve MS Dynamics CRM Online hizmetlerini birarada barındıran bir online işletim sistemi. Windows Azure üzerinde uygulama geliştirmeye yarayan Windows Azure SDK 1.0 da release olmuş durumda. Windows Azure SDK 1.0'ı kullanarak kendi bilgisayarınızda da Windows Azure için uygulama geliştirebilir, ve bunu Azure ile internet ortamında diğer kullanıcılarla da paylaşabilirsiniz. Ama SDK 1.0'ı kullanabilmek için en az Windows Vista SP1 sahibi olmalısınız. 

Ayrıca .NET Framework 3.5 SP1, IIS 7.0 (with ASP.NET and WCF HTTP Activation), Microsoft SQL Server Express 2005 veya Microsoft SQL Server Express 2008 ve Windows Poweshell (bu seçenek opsiyonel) sahibi olmalısınız.
Microsoft artık işletim sistemlerinde yeni bir çağ başlatıyor. Bu yeni ürünle işletim sistemlerinin artık online olarak kullanılmaya başlanacağını ve ileride belkide tamamiyle online olacağı anlaşılabilir.

About the Author